Sevdiğin İşi Yapmak mı ? Yaptığın İşi Sevmek mi ?

    Öncelikle hayatın bizi gece gündüz döngüsüyle oradan oraya savurduğu dünyamız da yaptığımız işte başarılı olmanın bana göre  ilk ve en önemli şartı MUTLULUKTUR.

   Peki mutluluk nedir ? Ne demektir ?

   Mutluluk, TDK sözlüğünde “Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık, saadetlilik” olarak tanımlanmaktadır.

    Peki sadece bu tanımdan ibaret midir  yoksa güneşli havada şemsiye alıp yağmur yağdığı zaman yaşadığımız duygu , sevdiklerimizi uzun süre görmedikten sonra ansızın gördüğümüz anda hissettiğimiz duygu seli mutluluk kategorisine girmekte midir.

    Hepimiz doğarız büyürüz ve bu dünyadan göçeriz. Bu süreç içinde ömrümüzün büyük bir süresinde ise bir işte temel ihtiyaçlarımızı karşılamak adına çalışırız.

    Bu çalıştığımız işi sadece para kazanmak olarak görmek mi doğrudur yoksa insanlığa bir yarar fayda sağlamak ve severek yaptığımız işi en doğru şekilde yapmak mı bunun doğrusudur ?

    Bazı insanlara para mutluluk getirirken bazı insanlara mevki makan bazılarına aile yanında olmak mutluluk getirir. Günümüzde çoğu insan para ile mutluluk satın almaya başlamıştır. Bu nasıl mı olmaktadır ?

    Sevmediği işte 1 ay boyunca çalışıp aldığı maaş ile hafta sonları sevdiği işlerde vakit geçirerek kendini mutlu etmektedir. Bu döngü 1 ay çalış maaşı al ve mutlu olduğun işlere harca döngüsünde sonsuz bir bug yaratmaktadır.

    Oysaki dıştaki ön yargıları kırıp kendi sevdiğimiz işi yaparak bir ömür mutlu olmak mümkün iken benim evladım doktor olacak baskısı ile oysaki ressamlık fotoğrafçılık yada marangozluk gibi mesleklerde yeteneği olan nice insan sabah 8 aksam 5 mesai saatleri içinde ayda 3-4 gün mutlu olmak için çalışmakta ve çalıştığı ortamın verimini düşürmektedir. Şimdi bir insanın sevdiği işi yapmasının yada yaptığı sevmesinin bir karşılaştırmasını yapacağım okuduğum kaynaklar doğrultusunda.

Sevdiğin İşi Yapmak

 1. Mutluluk vardır her sabah severek uyanır ve koşarak işine gidersin.
 2. İş olarak tanımlanan kısım hayatının büyük bir  bölümünü oluşturur bu kısımda vakit geçirdikçe para kazanırsın kazandıkça elindeki işe yatırım yapıp büyütmek için çaba harcarsın.
 3. Sevdiğin işte genelde elinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştığın için ortalamanın üstünde bir başarı elde edersin ve eş değerlerin arasından sıyrılır başarılı denecek konuma gelmen an meselesidir.
 4. Verdiğin güler yüz çevrende de pozitif enerji oluşturur.
 5. Kendi geleceğini yönlendirmek motivasyon sağlayacağı gibi karar verme yeteneğini geliştir.
 6. Sonuç olarak genelde BAŞARI  getirir.

Yaptığın İşi Sevmeye Çalışmak

 1. Yaptığın işi sevmeye çabalarsın sürekli geri kalmamak için kendini zorlama durumunda hissedersin.
 2. Ay sonunu bekleyerek sadece para odaklı vakit geçirirsin.
 3. Yaptığın işi sevmeye çalışarak üzerinde bir baskı hisseder ve genelde ortalama seviyelerde olursun. Yaptığın işte tercih edilme oranın ve başarın düşer.
 4. Düşünceli hallerin ve sıkıntıların çevreni de olumsuz etkiler ve ruhsal problemlere yol açabilir.
 5. Sonuç olarak genelde sıradan arayışlar içinde bir hayat ve yüksek ihtimalle BAŞARISIZLIK getirir.

    Ülkemize Mühendiste lazımdır marangozda Doktorda lazımdır Oto kuaförde ne olursa olsun yaşadığın hayattan keyif almak ve anahtar kelimemiz olan BAŞARIYI sağlamak yakalamak istiyorsanız kendi imkanlarınız doğrultusunda sevdiğiniz işten ayrılmayın her zaman bir yol vardır. Her Sorunun sadece 1 çözümü yoktur birden fazla çözüm yolu mevcuttur yeter ki bu yolda gereken gayret istek ve arzu ile çalışmalarınızı sürdürün elbet sonuçta başarı bununla birlikte gelecektir.

Sevdiğiniz işlerle bir hayat geçirmeniz dileği ile..