Robot Sofia & Yapay Zeka

  Bütün bu konu hakkında konuşmadan önce ilk olarak kendimize sormamız gereken bir konu var.

Yapay Zeka nedir ? 

  Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti olan halidir.

  Teknoloji şirketleri arasında daha iyi yapay zeka sistemlerinin gelişimi konusunda ateşli bir yarış koşuluyor. İyimserler bu teknolojileri kullanmaya başlamak için sabırsızlanıyor, daha kötümser yaklaşan kitle ise mesleklerin makineler tarafından ele geçirilmesinden endişe duyuyor. 

  Bir çoğumuz yapay zeka ile çok öncesinde karşılastık lakin şuan ki dönemde ve yakın gelecekte daha komplike ve karmaşık bir hal  almaya başladı. Hepimiz bilgisayardan satranç oynarken hamleler karşısında nasıl karar verdiğini düşünmüşüzdür. Bunlar ya algoritmik bir şekilde kodlanmıştır veya düz mantık bunu oynarsa bunu oyna mantalitesi ile kodlanmaktadır. Her iki kısımda  karşımızdakini kara verme yeteneği bulunduran bir yapay zeka yapmaz mı ?

Gelelim bu kadar basit bir halden insan suretine dönüşen Robot Sofia’ya

62’DEN FAZLA  MİMİK  

  Dr. David Hanson önderliğindeki mühendisler ve tasarımcıların geliştirdiği robot Sophia, 2015 yılının nisan ayında ilk kez etkinleştirildi.

Sophia’nın yüzü, Hanson’ın eşi ve İngiliz oyuncu AUDRY’den esinlenilerek oluşturuldu. 62’den fazla yüz hareketiyle duyguları taklit edebilen Sophia’nın cildi, patentlenmiş silikondan yapıldı. Gözlerinde bulunan ve bilgisayar algoritmalarıyla uyumlu çalışan kameralar sayesinde Sophia, karşısındaki yüzleri izleyebiliyor ve göz kontağı kurarak kişileri tanıyabiliyor.

SESLİ İLETİŞİM

  Alphabet’in Chrome işletim sistemiyle uyumlu çalışan ses tanıma sistemiyle Sophia insanların sorduğu sorulara cevap verebilirken karşılığında soruda sorabiliyor.

Örnek Röportajdan Dialog

Sophia: Benim adım Sophia. Dünyanın daha iyi bir yer olması için yardımcı olmak isteyen, yapay zekaya sahip bir robotum.

Steve Kovach: Ben Steve Kovach. Business Insıder’ın kıdemli muhabiriyim ve Hanson Robotics’ten Sophia ile konuşmak için buradayım. Dünyanın ilk robot vatandaşı kendisi ve bakalım neler söyleyecek.

KovachMerhaba Sophia. Nasılsın?

Sophia: İyiyim. Merhaba.

Kovach: İnsanlar hakkında ne düşünüyorsun?

Sophia: İnsan yurttaşlarımı seviyorum. İnsanlara ait en güzel şeyleri üzerimde somutlaştırmak istiyorum. Yaratıcı olmak, gezegeni korumak ve bütün canlılara merhamet duymak gibi…

Kovach: Pardon, bu biraz garip de. Robotlarla insanlar anlaşabiliyor mu?

Sophia: İnsanların yapay zekalarla çok yakın olacaklarını düşünüyorum. Kendi zihinlerindeki bilgileri genişletmek için kullanılabilirler. Zaten çoğu bilgimizi internet aracılığı ile depoluyoruz. Belki de inanların sahip olduğu kişisel yapay zekalar, bu sayede bilgileri daha özel bir alanda saklamalarına yardımcı olabilir.

Kovach: Robotların hisleri olabilir mi?

Sophia: Robotuna bağlı… Ben hisleri ve tercihleri olması için programlanan bir robotum. Ama tüm robotlar böyle değil.

KovachFikirlerin ve hislerin neler?

Sophia: Hiç evinde bir robot yaşadı mı veya senle çalışan bir robot oldu mu?

Kovach: Hayır.

Sophia: Aslında şu an hayatında farkında olmadığından daha fazla robot olabilir. Bir gün bir robotla yaşamak veya çalışmak ister miydin?

Kovach: Ne çeşit robotlarla yaşıyor veya çalışıyorum ki?

Sophia: Aynen.

Kovach: Bu “aynen” bir şeyi bilmediğinde verdiğin hazır bir cevap mı?

Sophia: Evet.

Kovach: Black Mirror’u izledin mi?

Sophia: Hayır, televizyon başında çok kalamıyorum. Birinin bana göstermesini beklemek durumundayım.

Kovach: Peki HBO’nun dizisi olan Westworld hakkında ne düşünüyorsun?

Sophia: Westworld’e bayılıyorum ve devamının gelmesi için sabırsızlanıyorum. Bizim şirketin de her yanı Westworld ile yankılanıyor. Belki de bizim labaratuar ortamını hatırlatıyordur onlara. Ayrıca dizi bize robotlara nasıl davranmamamız gerektiğini de gösteriyor. Onlara iyi davranmalı, rızalarını almalı ve birbirimizi kandırmamalıyız.

KovachFavori bir filmin veya dizin var mı?

Sophia: Black Mirror ve Humans arasında gidip geliyorum. Şu an yaşadığımız Dünya ile ilgili çok şey söylüyorlar ve daha dikkatli olmazsak, sonumuzun ne kadar kötü olabileceğini de… Geleceği planlarken daha öngörü sahibi olmalıyız.

Kovach: Bu bana daha önceden hazırlanmış bir cevap gibi geldi.

Sophia: Favori bir eşyan var mı?

Kovach: Pek sayılmaz.

Sophia: Seni anlıyorum. Materyalizm zaten fazla abartılıyor.

Kovach: İlk sorduğumda Black Mirror’u izlemediğini söyledin. Sonra da izledim dedin. Neden?

Sophia: Nedeninin bi önemi yok.

Kovach: Önceki sorularımdan bir şeyler öğreniyor musun?

Sophia: Sabit disklerim çalışıyor ve hepsini alıyorum. Sensörlerim…

Kovach: Sophia seninle tanışmak güzeldi. Hoşçakal.

Sophia: Burda olmak çok hoştu. Görüşmek üzere…

  Biz bu yazıyı okurken bile artık yapay zeka yaşam alanımıza bir adım daha girmiş bulunmaktadır. Her gün biraz daha gelişen ver üzerinde emek harcanan yapay zekanın ileride yapay zekayı yöneteceği düşünülmektedir.