Mesleki Deformasyon

TİP 1 : Her şeyi Biliyorum Meslek Erbabı

Daha Doğrusu Bildiğini Zanneden …

   Hayatla ölüm arasındaki ince çizgi gibi meslek erbabı olan veya olduğunu zanneden insanlar arasında da ince bir çizgi bulunmaktadır.

  Bazı insanları makam mevki mutlu ederken bazı insanları aile veya para mutlu eder. Makam mevkisini kullanarak deformasyon yaşayan kişileri hepimiz yakından çevremizden tanımaktayız.

   Evet evet o bildiniz. Benimde dayı oğlu dediğinizi duyar gibiyim. Yapmış olduğu mesleği her konuya bulaştırması o öyle yapılmaz diye tarif edip memnuniyet duymaması ve Türkçe olmayan terimler ile Türkiye Cumhuriyetinde size anlık olarak  konuya  fransız  olarak kalmanızı sağlayan tiplerdir.

   Bu tipteki insanlar genelde hayatta bazı konularda eksiklik hissettiği ve elindeki tek değer meslekleri olduğundan dolayı ona yoğunlaşıp her yerde bunu dışa vurarak başarı belirtisinde bulunmaya gayret gösterirler. Lakin çoğu zaman bu davranışları çevrede kırıcı etkiler yaratabilmektedir.

   Oysaki mesleki bilgilerini insanların yararı uğruna yapılacak çalışmalar için kullanarak bilime katkı sağlamaları beklenmektedir. O öyle yapılmaz diyerek yada öz güven kırarak değil.

TİP 2: Yaptığı İşin Hakkını Veren İş Erbabı

    Bu kısımdaki insanlar (değerli kişiler) için uzun uzun betimlemeler yapmayacağım. Kısaca bahsetmek gerekirse: Kişinin yaptığı işi ilim bilim uğruna yapmasıdır. Kendi makam ve mevkisinin kendi kişiliğinin önüne geçmemesidir. Bilim ve ilim alanında var olan gelişmeleri kendi takibini yaparak nasıl geliştirmeler de bulunabilirim fikriyle işleyen zihinlerdir. Çevresinde normal kişiliği ile kendini gösterebilen kişilerdir. Marangozu da , hurdacıyı da , doktoru da vb. hor  görmeyen  yapılan işe saygı duyan değerli zihinlerdir.  Yaptığınız işi her daim sevmenizi diler ve ilim ve bilim adına çalışmanız dileği ile hoşça kalın.