Temel Olarak Jıra Nedir ?

Selamlar ,

  Jıra Nedir ? Proje  ,süreç yönetimi   için şirketlerin kullanmış  olduğu uygulamaların popüler olanlarından biridir. Kullanım kolaylığı, kullanım arayüzü ve Agile yöntemleri destekliyor olması, jira’yı  yazılım geliştirme dünyasının en popular iş takip uygulamaları arasına alıyor. 

Şirket içinde  takımlar oluşturuluyor. Bu takımlar arasında kullanıcılara işler atanıyor. Atanan işler TO DO alanında bulunuyor. Kişinin gün içinde iş takibi yapılabilmesi için çalıştığı işi IN PROGRESS‘e alması gerekiyor. Eğer yaptığınız işte bir sorun varsa bir başkasına soru sormanız gerekiyor veya kodun gözden geçirilmesi onaylanması gerekiyor ise WAİTİNG FEEDBACK-IN REVIEW kısmına projeyi sürükleyip bırakıyorsunuz. Tamamlanan projeler ise DONE kısmına taşınıyor.

Aşağıdaki fotoğraflarda göründüğü gibi  yeni bir iş oluşturulabilir ve bu iş ili ilgili bilgiler kişinin kişisel ekranı üzerinde tutulabilir.

    Bu kısımda oluşturğunuz talep/proje/bim/istek bunların  özelliklerini belirliyorsunuz. Örnek talebiniz  test talebi ise tipi test şeklinde oluşturmanız gerekmektedir. Projeyi atayacağınız kişi  bir çok oluşumu buradan yapmaktasınız.

Projeyi rapor eden kişinin Atanan kişiyi takip ettiği kısımdır. Projenin yapımı için ön görülen bir zaman biçilir. Projeyi yapan kişi örnekte 1 gün 3 saat girmiştir. Projenin öngörülen süresi ise 4 saattir. Bu kısım sayesinde proje takibi ve hangi kişilerin sorumlu olduğu ilgili proje ekranında gösterilmektedir.

 Talep detayları ise talepte istenenlerin bulunduğu kısımdır. Story points ve kategori talebin zorluğunu belirtmektedir, test senaryoları ise talebin yapımında veya test yaparken izlenmesi gereken yolları bize gösterir. Durum Çözüldü ise talebin tamamlandığını gösterir. İlk resimdeki In prosess ,To doo durumları bu kısımda gözükür.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Sağlıcaklı kalın.

Bilgi paylaştıkça çoğalır paylaşın…