Hayatta herkesin bir hedefi olmalı.

Selamlar,

   Öncelikle bütün yazılarda olduğu gibi kısaca temele inerek hedef nedir sorusundan başlayalım. TDK üzerinde tanımlı bulunan üç farklı anlamı bulunmaktadır. Bizim bugün ilgilendiğimiz anlamı ise “Yapılması tasarlanan iş, amaç“. 

  İnsanların hedefleri olması gerektiği konusunda israrciyim. Bu konular üzerinde motivasyon konuşmaları, teşvik edici kelimeler,sözcükler sarf edeceğim bu yazı boyunca. 🙂  

Çok sevdiğim bir söz üzerinden devam edelim “Küçük başlayın büyük düşünün. – Steve Jobs“. Fikirleri hataya geçirmek için bir an önce sirkelenip ayağa kalkıp işin ucundan başlamalısınız. Yaşama hedefinizi bulmalı, hoşunuza giden hobilerinizi bulmalı hayatınızı zevkli anlamlı bir hale getirmelisiniz. Hedefi olan bir insan onun için bir şeyler yapmak isteyecektir. Bu istek ise kişinin gelişimini sağlayacaktır. Hedefine ulaşması zaman alacaktır ve bu süre içinde çalışmaları sayesinde zaman yönetimini, iş analizi ve bu doğrultuda gidilmesi gereken adımları tecrübe edecektir. Kazanılan bu gelişimler sizi bir adım daha öne taşıyacaktır.

Her insan için hedef farklı olabilir kimi insan alanında en iyi yazılımcı olmayı hedefler bir diğeri spor bir araba bir diğeri ise sağlıklı fit bir dış görünüş sahibi olmak isteyebilir. Sizi neyin mutlu ettiğini bulmak ve onun için yola koyulmak için bir tetikleyici bekliyorsanız bu hiç bir zaman olmayacaktır. Harekete geçerek yaşamınıza bir amaç vermiş olabilirsiniz. Verdiğiniz amaç başka bir insanın yaşantısına dokunabilir. Kendinize verdiğiniz hedefin sonucu başka hayatlara yapılan eşşiz bir iyilik olabilir. 

Başarılı olmak istemez misin?
Senin mutlu insanlardan ne eksiğin var?

İçindeki yeteneği keşfet?
Çok uzun süredir bekliyorsun zaman geçiyor.

Başka hayatlara imrenerek, somurtarak, niye yaşıyorum abi ben ya 🙂 dememek için harekete geçmelisin. Aslında zaten hareket halindesin doğum anından ölüm anına giden bir tren  içerisindesin ve buradaki zamanını nasıl kullanman gerektiği tamamen senin elinde. Tarihe adını yazdıran bir Nikola Tesla,Albert Einstein olabilirsin yada gönüllere adını yazdıran sokak hayvanlarının hayatını kurtaran, yardımcı olan başka bir insan olabilirsin.

Herkesin bir hedefi olmalı. Hayatının sonunda nerede olacağını bilmek istiyorsan, nereye gittiğini bilmek zorundasın.

Nereye gideceğini bilmeyen yelkenli bir gemi için rüzgarın hiç bir faydası yoktur.

Kısaca 2 adım olarak konuya yaklaşmak gerekirse

İlk adım olarak Hedefinizi düşünün ve belirleyin.

Hedefe asla bir açıdan yaklaşmayın. Yani sadece “Ben yüksek mühendis olacağım” demek kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bunu mümkün olduğu kadar detaylandırın ve hayatın diğer alanlarını da unutmayın.  Bu söyleminiz arkasındaki küçük parçaları araştırmalısınız. Ne kadar kazanırım? İnsanlara faydalı olurmuyum? Neden bunu istiyorum? Bu hedefime ulşamak için ekstra hangi donanımları kazanmalıyım(İngilizce,iş akışı takibi vb.)? Bunlar sadece birer örnek.

İkinci adım olarak Küçük başlayın.

Örnek olarak bir maraton koşucusu olmak istiyorsanız ufak yürüyüşler ve/veya 100 metre koşarak başlayın. Gün geçtikçe artan mesafeniz ile suratınızda oluşan azmin ve zaferin mutluluğu belirecektir. Bu eşşiz duyguyu tattıkça hedefiniz için daha sıkı çalışmaya başlayacaksınız.

  • Herşey yazılı olsun – Hedefinizi kağıda dökmek işi biraz daha elle tutulur hale getirecektir.
  • Kendinizi ödüllendirin – Attığınız her başarılı adımda kendinize küçük mükafatlar verin.
  • Kendinizle konuşun – İnsanlar en fazla kendi sözlerine önem verirler. Kendi kendinizi sık sık motive etmeyi unutmayın.

Sonuç olarak yaşadığınız hayattan keyif almak ve sizinde insalığa bir katkı sağlamanız dileğiyle.

Bilgi paylaştıkça çoğalır ,paylaşarak destek ol.