Hayat Tecrübeleri

Selamlar,

  İlk olarak satırlarıma Tecrübe nedir ? sözleri ile başlayacağım.  ‘Tecrübe ya da deneyim, bir konuda zamanla elde edilen bilgi birikimidir. ‘ anlamına gelmektedir. Tecrübe konuya yada yaşanan hayata göre şekillenmekle birlikte her zaman 40 yaşındaki insan 25 yaşındaki insandan daha üst seviyededir anlamına gelmemektedir.

  İnsanı olgunlaştıran tecrübe bazen güzel bir şekilde insanın donanıma katılır bazen zorluklar ile elde edilir. Elde ettiğimiz tecrübe yaşam çizgimizi çizmekte önemli rol oynamaktadır. Yaşam çizgimizi çizerken  her farklı iki seçenekten biri kişiliğimizi yansıtır yada zorunluluktan gidilen yolları işaret eder.

Yazıma bu iki seçenek üzerinden devam edeceğim.

1-Kişiliğimizi yansıtan seçenekler

2-Zorunlu seçilmiş gidilmesi gereken yollar

1-Kişiliğimizi yansıtan seçenekler

Kişilik insanın yaratılıştan veya sonradan kazandığı bir çok faktöre bağlı değişken ve akışkan bir şekilde yapılanan bir yaşayış,davranış tarzı olmakla birlikte olgunluk seviyesi yada olgunsuzluk seviyesi gibi anlamlar içeren geniş bir kavramdır.

Yaşanmış hikayeler

 Bir gün soğuk bir havada  yağmurdan hemen sonraki nemli,ıslak  bir günde işimize yetişmeye çalışırken  merdiven başında bir köpek gördüm. Köpek tüyleri dökülmüş haliyle tahmin ettiğiniz gibi bir hayli zayıf  ve aklımızdaki düşüncedeki gibi o soğuk günde sokakta hayatta kalma mücadelesi vermekte. O an durup yolumdan döndüm ve ufak bir hayat dersi  görmüş oldum. Girdiğim fırından bir ekmek aldım ve köpeğin yanına tekrar hemen geri geldim. Oysaki çok korkarım lakin korkmasak dünyayı değiştiririz. Hapis oluyoruz yeniliyoruz kendimize.  Ekmeği önüne bıraktığım köpek bir anda ayaklandı ve ekmeği kaptığı gibi ağzında bir anda ilerlemeye başladı.  Çok ilerlemeden bir binanın kömürlük girişi gibi olan bir merdivenden aşağı girdi. Aşağıda kapının girişinde 3-4 adet yavru sayılabilecek köpeğin önüne bıraktı ekmeği. Oysaki ne kadarda açtı ne kadarda zayıftı ne kadarda yemeğe ihtiyacı vardı. Bu hikayenin asıl mesajı nedir neden mi anlatıldı ? Her zaman verilene ihtiyacı olandan ona daha çok ihtiyacı olanlar vardır. Burun kıvrılmış belkide hiç bir anlam ifade etmeyen bir ekmek o gün orada hayat olabilir. Hayat..

2-Zorunlu seçilmiş gidilmesi gereken yollar

    Bu seçenek hayatınızda bazı şeyleri geri dönüşü olmayacak bir yola sokma riski taşımakla beraber doğru olarak nitelendiriliyorsa  pişmanlık  belkide pişmanlık yaratmaz.

Yaşanmış hikaye

    Üniversite okuduğum bir şehirde bazı nedenlerden dolayı  ayrılmam gerekti. Eğer ayrılmasaydım 2-3 sene gibi bir kayba neden olma ihtimali kaçınılmazdı. Ve o zorunlu seçeneği seçerek ayrıldım. Eşyalarımın alabildiğim kadarını yanıma alarak  hiç bilmediğim bir şehirde , başka bir hayata başlamam gerekmekteydi. Ayrıldığım şehirden giderken çok eşyam olduğu için otobüs firmaları almadığı için trene binmem gerekmişti vazmı geçmeliydim en baştan ?
Vazgeçmeden yola koyuldum.Yolda giderken trende vagon yandı  soğukta dışarı da saatlerce bekledik vazmı geçmeliydim ? çok zorlu olacağını daha en başından göstermekteydi gidilen yol.

Yeni üniversite hayatı başlamış dersler ilerlemiş ortam yabancı ve kalacak bir yer olmadan binlerce insanın yaşadığı şehre elinde bir kaç parça bavul ile giriş yapmıştı. Dışarı dan çok sıradan duruyordu ama kafasında ne yapacağım şimdi hangi birisini yapmalıyım soruları dolu olan bir kişi sokağın ortasında öylece beklemekteydi. Yurttan daha ucuza gelecek bir ev fırsatı yakaladı ve o eve girdi aylarca makarna yedi yatağı olmadan süngerde yattı çamaşır makinesi olmadan elinde kıyafetlerini yıkadı yeri geldi perde yerine gazete kağıtları ile camını kapattı. Peki şimdi bir soru soruyorum vazmı geçmeliydi ? Tüm bu olanların üstüne kısaca hedeflediği yoldan vazgeçmedi ve sonunda okulunu bitirdi. Şimdi mesleğini icra ediyor. Bu hikayenin ana mesajı nedir neden mi anlatıldı ? Eğer bir hedefiniz varsa eğer içinizde ufakta bir inanç varsa  gideceğiniz yolu zorunlu yapmanız gerekeni biliyorsanız hiç çekinmeyin pes etmeyin. Çünkü emin olun başaracaksınız.

    Kısa ve öz bir şekilde 2 hikaye anlatıldı. İlk hikaye bana yardım etme kişiliğini , tecrübesini verdiğini düşünüyorum her zaman paylaşmak gerektiğini anlattı tekrar tekrar.. İkinci hikaye ise kararlılık ve inanç varsa asla olmayacak bir şey yoktur , sadece onun için bazı fedakarlıklar gereklidir ve belli süreçler.

 Hayatta  güzel bakan güzel görür. Hayat tecrübelerle doludur. Yaşayarak , yaşadığınız anı değerlendirerek ve bir merdiven daha yukarıya tırmanmak için çabalamakla geçirmeniz dileğiyle hoşça kalın..

Paylaşmak güzeldir paylaşın.