Değerini Biliyor muyuz ?

   Türk dil kuruma göre DEĞER  kelimesi  “bir şeyin gerekliliğini, önemini belirlemeye yarayan saymaca ölçü ” anlamına gelmektedir.

   Bir çoğumuz (siz çoğunluğa dahil misiniz bilemedim ?) bu kelimenin anlamı bilmekteyiz. Aslında bir çoğumuz bir çok şeyi bilmekteyiz yaşadığımız bu çağda artık bilgiye ulaşmak çok çok kolay. 

   Hayatta her şey gelip geçici öyleyse yaşama sebebiniz nedir ? Bazı insanlar para için yaşarken kimi insanlar sevdikleri için yaşar kimi insan ise yaşaması gerektiği için yaşar. 

   Kimisi sabah işine giderken özel şoförü arabayı ısıtmadan onu evinden aldı diye sinirlenirken bazı insanlar otobüs kartında bir binişlik daha ücret olduğunu görünce sabah işine mutlu gider. Peki Mutluluğun ne demek olduğunu biliyor muyuz ? Değerini biliyor muyuz ?  ??? ???

 

Mutluluk ise TDK’ya göre “bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu” olarak tanımlanır. Hayatımızda bazı insanlar evde yaşadığı huzurla bu mutluluğu yaşarken bazı insanlar yaptığı işle, hobileriyle bu huzuru yakalar.  Peki ya siz yakaladığınız huzurun değerini biliyor musunuz  ? ? ?

   Son günlerde sokakta yatan üşümüş bir kedi gördüm öylece etrafı izliyordu bakkaldan aldığım bir sütü önüne koyarak başını bir kaç kez okşayarak yaşadığım mutluluğu evinde yaşayamayan hayatlar var çoktan ölmüş olan hayatlar

  1.    Bedenen ve zihnen bir engeliniz yoksa bunu DEĞERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ ??Her gün belinde bir iğneyle gezen çocuğun yiyeceği yemeği bile gram işi tartarak yediği bir ömür geçirecekken tabağınızdaki yemekleri ziyan mı ediyorsunuz ?Sizde çoktan yaşadığınızı düşündüğünüz hayatınızı neden yaşadığınızı bilmeyenler çukuruna düşmüş bulunmaktasınız.
  2.    Yaşadığımız hayatın değerini bilmekle birlikte neden yaşadığımızı bilerek mutlu olmak için sevdiklerimizden güç alırız. Güç alacağımız sevdiklerimiz yok ise en başa dönerek soruyorum ne için yaşıyorsunuz ?? Sadece size bahşedilen bu hayatı sürdürmek için mi yoksa bu hayatı sürdürürken kendi kapasitenizin farkına vararak çevrenizde en ilk olarak da ailenize fayda sağlamak için çaba sarf ediyor musunuz ? 
  3.    Her sabah işe giderken 6.40’da uyandığımda 7:00’da servise binerken bu saatte uyanmak tam bir eziyet diye söylenirken tüylerim diken diken olarak bir gün irkildim. O günden sonra her gün halimden memnunluk duyarak Değerini dahada fazla anladım.

O gün bana bunu sağlayan ben servise binerken ağacın altında kundaktaki çocuğu ile uyuyan bir anneyi görmemdi. Herkesin derdi çok fazla herkesin kendi hayat telaşı var ama önemli olan var olanın değerini bilmek ve daha iyi hale getirmek için çabalamaktır. Yollar yürümeden bitmez öyleyse adım atmaya başlayın , başlayın ki sizde değişimi fark edebilesiniz.

   Son kez soruyorum sen evet sen hayatının , yaşantının , sevdiklerinin ,sağlığının , ülke durumun yada belkide fiziki görüntünün , evinin duvar renginin DEĞERİNİ BİLİYOR MUSUN ??